A Covid-19 járvány kapcsán megelőzési céllal viselt maszkokat nem lenne szabad órákon keresztül viselni, és ha nem cseréljük őket naponta, nagyobb fertőzési kockázatnak tesszük ki magunkat, mintha egyáltalán nem hordanánk őket – erre a következtetésre jutott egy amerikai kutatás.
Az Amerikai Fizikai Kutatóintézet szakfolyóiratában a University of Massachusetts Lowell és a California Baptist University közös kutatásának eredményeit mutatták be, amelynek keretében áramlástannal foglalkozó kutatók a levegő maszk alatti mozgását modellezték számítógépek segítségével.
Maszk nélkül azt a levegőt lélegezzük be, ami közvetlenül a szánk ill. orrunk előtti térben található – magyarázta a tanulmány eredményét Dr. Christoph Specht a német RTL televízió adásában. Maszk viselése közben azonban megváltoznak a légáramlási viszonyok, és a számítógépes modellezés szerint a maszk teljes felületével érintkezik az a levegő, amit belélegzünk. Tehát valahogy úgy hat a külvilág felé, mint egy tölcsér vagy szivacs – mondta dr. Specht a televíziós műsorban. Ez a jelenség addig nem is baj, amíg a maszk szűrni tudja a körülöttünk lévő térben lévő vírusokat.
A használt maszk veszélyei
Azonban ha a maszk használt vagy nedves, csökken a szűrőképessége, ami különösen a kisméretű aeroszolokhoz tapadó vírusok esetén gondot jelent. Egy új tanulmány szerint a sokak által hordott háromrétegű orvosi maszk szűrőképessége új állapotban mintegy 65%-os, használtan azonban már csak 25%. Használt állapotban tehát úgy hat, hogy lényegében felerősíti a külső térben előforduló vírusterhelést. Ennek következtében olyan mértékű lesz a vírusok koncentrációja az orrban, ami még maszk viselése nélkül sem fordulna elő.
Dr. Specht szerint a kutatásnak ugyan ez nem volt témája, de elképzelhető, hogy a szervezetből távozó vírusok esetében is érvényes ugyanez a hatás, tehát a használt maszk nem védi kellően a környezetet a fertőzött embertől. Az általános maszkhasználat ésszerűségét eddig is vitatták egyes kutatások és szakemberek.